Is it more expensive to be vegan? – Grape Cat

High-Quality Clothing and Accessories Made Without Cruelty.

  • MY CART    0

    Your cart is currently empty.

Is it more expensive to be vegan?

Posted on July 18, 2016

Think Eating Vegan Is Expensive?

I always hear that going vegan is so expensive, and I am not sure why people use that excuse. I think that when people think of eating vegan, it means that you also eat everything organic, and that is not true. Here is the list of the Dirty Dozen, which is a list of produce with the most and least pesticides. You can even save money by making your almond milk or buying vegetables once and replanting them.

You can save around $750 a year compared to a diet that follows the federal MyPlate nutrition guidelines. Vegan diets are cheaper than eating meat, and provide fruits, vegetables, and whole grains that are considered to be integral to healthy eating.

Have you heard "Is tofu expensive?" It is cheaper than the average cost of beef, chicken, or pork.

I did a price check on PeadPod, a grocery ordering service to check prices; you can see the comparisons below. Stores should include government corporate welfare, environmental, and health costs in the price of meat and dairy products to make the comparison fair. Fresh fruits and vegetables are more expensive than frozen or canned. Fresh vegetables are worth the extra expense for taste while frozen fruits and vegetables are more affordable and last longer.

You can save more money by shopping sales, buy package foods sparingly, subsist on staples, shop in bulk, and grow a garden.

The U.S. government gives the meat and dairy industries $38 billion a year while on giving fruit and vegetable farmers $17 million. The United States spends $557 million to promote meat and dairy and only $51 million to promote fruits and vegetables.

Beef uses an average of 28 times more land and 11 times more water than growing plants. Animal agriculture is responsible for about one-fifth of all greenhouse gas emissions worldwide, and meat production contributes to global warming at a much higher rate than the cultivation of grains and vegetables. By going vegan, you can cut your carbon emissions by half.

The United States pays $314 billion a year to treat cancer, diabetes and heart disease related to meat and dairy consumption. Americans eat three times as much chicken and other meats leading to three times as much cancer. We could save 172,000 people and 26 billion animals from being born with a 50% excise tax on meat and dairy industry.

Here is a collection of budget-friendly recipes.

Almonds - $8.80 a pound
Canned Artichoke Hearts - $2.88 a pound
Canned Asparagus - $2.40 a pound
Canned Black Beans - $0.64 a pound
Dried Black Beans - $1.76 a pound
Dry Black-Eyed Peas - $1.60 a pound
Fresh Broccoli - $4.00 a pound
Frozen Broccoli - $1.12 a pound
Chia Seeds - $8.00 a pound
Canned Chickpeas - $0.96 a pound
Dried Chickpeas - $1.60 a pound
Frozen Edamame - $2.24 a pound
Canned Green Beans - $0.64 a pound
Frozen Green Peas - $1.12 a pound
Hemp Milk - $1.92 a pound
Hemp Seeds - $22.88 a pound
Dried Lentils - $1.28 a pound
Oatmeal - $1.76 a pound
Peanut Butter - $2.08 a pound
Pumpkin Seeds - $12.80 a pound
Quinoa - $5.28 a pound
Soy Milk - $0.64 a pound
Frozen Spinach - $1.44 a pound
Canned Spinach - $0.64 a pound
Tahini - $6.88 a pound
Tempeh - $8.32 a pound
Tofu - $3.04 a pound

Fish - $5.99 a pound
Beef - $3.13 a pound
Chicken - $1.29 a pound
Pork - $0.99 a pound
Milk - $0.32 a pound

Related Posts

More Posts

0 comments

Leave a comment

All blog comments are checked prior to publishing

Search our store